Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.SZCZYRZYC
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Szczyrzyc
SZCZYRZYC   

Wieś w woj. nowosądeckim nad dopływem Raby, Stradomką, 20 km na pd.-wsch. od Dobczyc, przy drodze lokalnej Dobczyce - Dobra. Wieś wzmiankowana w XIII w, opactwo Cystersów od XIII w. Zespół klasztorny Cystersów z XVII-XIX w. Filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Parafia erygowana zapewne w XII w., od połowy XIII w. pod zarządem Cystersów. Po kościele drewnianym, obecny kościół pw Najśw. Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława BM z początku XVII w." kilkakrotnie przebudowany, barokowy, murowany, jednonawowy z dwiema kaplicami i wieżą. W ołtarzu bocznym z drugiej połowy XVIII w. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w., w sukience srebrnej z l938 r.
Dawny kult Matki Bożej Szrzyrzyckiej. Na początku XVIII w. obraz przyozdobiony był dawnymi koronami. W połowie XVIII w. przychodzili pielgrzymi, były przy obrazie liczne wota. Kult odnowiony w pierwszej połowie XX w., przybywały tu pielgrzymki. Modlił się tu aktor Juliusz.Osterwa. Zapisywane są uproszone u Matki Bożej Szczyrzyckiej łaski. Obraz koronowany 19 sierpnia 1984 r. przez kardynała Józefa Glempa w oberności licznej rzeszy wiernych.

Odpusty: św. Stanisława, św. Bernarda.

Szczyrzyc
Strona główna