Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.SŁ. BOŻA MATKA ELŻBIETA RÓŻA CZACKA
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
KANDYDACI NA OŁTARZE NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Sł. Boża Matka Elżbieta Róża Czacka
cp1586

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa
Sł. Boża Matka Elżbieta Róża Czacka
100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach
Data wydania/Date of issue: 21.10.2011
Nr katalogowy/No.: cp 1586
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 30.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Bożydar Grozdew
SŁ. BOŻA MATKA ELŻBIETA RÓŻA CZACKA   

Sługa Boża Matka Elżbieta Róża Czacka (1876-1961) pochodziła z Ukrainy. Była córką Feliksa Czackiego i Zofii z Ledóchowskich, a także prawnuczką Tadeusza Czackiego (założyciela Liceum Krzemiemieckiego) oraz bratanicą kardynała Włodzimierza Czackiego.

Była dziedzicznie zagrożona utratą wzroku. Upadek z konia ostatecznie przyspieszył całkowite kalectwo. 22 letnia ociemniała Róża, po wielu nieudanych operacjach w kraju i za granicą decyduje się nie tylko sama żyć godnie i aktywnie w całkiem nowej rzeczywistości, ale także zająć się innymi, podobnie jak ona doświadczonymi przez los. Ta decyzja miała przesądzić nie tylko o jej przyszłości, lecz również o losie setek, a właściwie tysięcy innych ludzi pozbawionych wzroku.

W 1910 otworzyła pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt w Warszawie. W 1911 władze zarejestrowały Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Róża Czacka pracowała nad dostosowaniem alfabetu Braille'a do polskiego systemu fonetycznego. Wyniki pracy zostały zatwierdzone w 1934 roku przez ówczesne Ministerstwo Oświecenia Publicznego do użytku we wszystkich szkołach dla niewidomych na terenie Polski.

Po pierwszej wojnie światowej utworzyła nowe zgromadzenie zakonne: Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Wraz z księdzem Korniłowiczem była jedną z prekursorek katolicyzmu otwartego na inteligencję. Laski i kościół św. Marcina, przy którym znajduje się klasztor sióstr Służebnic Krzyża, stały się wkrótce jednym z ważnych ośrodków inteligencji w warszawskim Kościele. Środowisko zgromadzone wokół Lasek było równoległe, i pod wieloma względami podobne, do krakowskiego środowiska Tygodnika Powszechnego.

Została ciężko ranna podczas bombardowań Warszawy w Kampanii wrześniowej. Później, w roku 1944, zadecydowała o „przystąpieniu” zgromadzenia do Powstania Warszawskiego. Zorganizowano w Laskach szpitale polowe dla rannych powstańców, przechowywano i dostarczano broń i prowiant oraz przekazywano informacje.

W 1950 roku, wskutek pogarszającego się stanu zdrowia, przekazała kierownictwo następczyni. Zmarła w opinii świętości. Pochowana została w Laskach.

Od śmierci Sługi Bożej, Matki Elżbiety Róży Czackiej, wiele osób nieustannie poleca jej swoje problemy, prosząc o wstawiennictwo u Boga zarówno w sprawach zdrowotnych jak i duchowych. W grudniu 1987 r. Kardynał Józef Glemp otworzył proces beatyfikacyjny Matki Elżbiety. Prace nad procesem beatyfikacji są obecnie prowadzone na szczeblu Kongregacji do Spraw Świętych w Rzymie.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej   
Boże, źródło wszelkiej świętości,
który powołałeś ociemniałą Matkę Elżbietę
do służenia Tobie w niewidomych na duszy i na ciele,
obdarzając ją męstwem w dźwiganiu krzyża
dla zadość uczynienia za duchową ślepotę ludzi
i dałeś jej łaskę powołania do życia w Kościele
nowej rodziny zakonnej, racz wynieść ją na ołtarze,
a nam za jej wstawiennictwem udziel łaski...,
o którą z pokorą i ufnością Cię prosimy
dla większej chwały Trójcy Przenajświętszej. Amen.
Sł. Boża Matka Elżbieta Róża Czacka
Strona główna