Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.ŚW. ANDRZEJ BOBOLA 16 maja
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Św. Andrzej Bobola
cp1071

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa
Św. Andrzej Bobola
I Kongres Ruchów Katolickich w Warszawie 3-4.06.1994 r.
Data wydania/Date of issue: 1.06.1994
Nr katalogowy/No.: cp 1071
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 200.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: P. Jaworowski
Kartka pocztowa

Zanikające rzemiosła: witrażownik
Na ilustracji Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie
Data wydania/Date of issue: 29.04.2011
Nr katalogowy/No.: cp 1573
Format/Size:
Nakład/Issue: - 26.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: A. Tobolczyk
cp1573

Powiększ Zoom
ŚW. ANDRZEJ BOBOLA 16 maja   

gr. andréas męski, mężny, dzielny, odważny

Św. Andrzej Bobola, zakonnik, męczennik. Urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. W 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość, którą określa nadane mu określenie "łowca dusz duszochwat", była powodem wrogości ortodoksów W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Przywleczony do Janowa, został skatowany straszliwie okaleczony a następnie na rynku miejskim powieszony do góry za nogi i dobity szablą. Relikwie Świętego odbyły szczególną wędrówkę w wyniku wydarzeń historycznych. Z Pińska, przez Połock, Moskwę (1917), Rzym, przybyły w 1938 roku do Warszawy Tutaj dzieliły losy wojenne Starówki. Od 1945 spoczywają w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Święty jest patronem archidiecezji białostockiej, warmińskiej, diecezji: drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej, płockiej, oraz kolejarzy

W IKONOGRAFII św. Andrzej Bobola przedstawiany jest w stroju jezuity z szablami wbitymi w jego kark i prawą rękę lub jako wędrowiec.

Św. Andrzej Bobola
Strona główna