Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.ŚW. JAN APOSTOŁ, EWANGELISTA 27 grudnia
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Św. Jan Apostoł, Ewangelista
3104

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Św. Jan Apostoł, Ewangelista
Ikony ze zbiorów w Łańcucie
Data wydania/Date of issue: 21.12.1989
Nr katalogowy/No.: 3104
Technika druku/Printing technology: - rotogravure
Papier/Paper: biały średni gładki, kredowany
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 35 szt./pcs.
Format/Size:
Nakład/Issue: - 1.600.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: R. Dudzicki

Zobacz całą serię
Kartka pocztowa

100 lat Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu
Na znaczku rzeźba XV w. Matka Boska Bolesna, św. Jan i św. Maria Magdalena
Na ilustracji Madonna, rzeźba ze szkoły Witta Stwosza, XV  w.
Data wydania/Date of issue: 04.08.1998
Nr katalogowy/No.: cp 1184
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 100.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: M. Ochla
cp1184

Powiększ Zoom
cp1546

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa

Seria "Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce"
Data wydania/Date of issue: 07.07.2010
Nr katalogowy/No.: cp 1546
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 35.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: J. Czerwińska-Jędrych
fot. J.Jędrys, R.Szcząchor

Wizerunek Św. Jana Ewangelisty na kartce:
Krucyfiks z około 1380 roku na belce tęczowej. Prawdopodobnie jest to najstarszy zabytek w kościele. Niewykluczone, że był w wyposażeniu pierwszej świątyni w Dębnie. Jego ramiona są naturalnymi gałęziami drzewa. Na ich końcach, a także na dole umieszczono trzy koliste tarcze z godłami Ewangelistów. Po obu stronach krucyfiksu znajdują się drewniane figury Matki Bożej z lewej i św. Jana Ewangelisty z prawej strony.
ŚW. JAN APOSTOŁ, EWANGELISTA 27 grudnia   

hebr. imię biblijne Johhanan - "Bóg jest łaskawy"

Św. Jan, Apostoł, Ewangelista (+ ok. 100). Prorok, teolog, mistyk. Był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego (Mt 4,21). Pracował jako rybak. Uczeń Jana Chrzciciela. Razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1,38-40). Był jego umiłowanym uczniem. Ewangelia odnotowuje obecność Jana podczas Przemienienia na Górze Tabor (Mk 9,2), przy wskrzeszeniu córki Jaira (Mk 5,37) oraz w czasie aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Mk 14,33). Podczas Ostatniej Wieczerzy spoczął na piersi Zbawiciela. Chrystus z krzyża powierza mu swoją Matkę, a Jej Jana jako przybranego syna (J 19,26-27). Po zmartwychwstaniu przybywa razem ze św. Piotrem do grobu, gdzie "ujrzał i uwierzył" (J 20, 8), że Chrystus żyje. Był z Piotrem podczas cudownego uzdrowienia paralityka przy Złotej Bramie (Dz 4,13). Przebywał przez wiele lat w Jerozolimie (Gal 2,9), potem w Samarii (?), następnie w Efezie. W tym mieście miał się opiekować Najświętszą Panną Maryją aż do jej "Zaśnięcia". W Efezie napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Przez cesarza Domicjana został zesłany na wyspę Patmos, tam napisał Apokalipsę. Za panowania Nerwy powrócił do Efezu. Tutaj, jako jedyny z apostołów, zmarł śmiercią naturalną. Patron Albanii, Azji Mniejszej; aptekarzy bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem: introligatorów, kopistów, kreślarzy, biografów, papierników, pisarzy; oraz owczarzy, płatnerzy, skrybów, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl, wdów. Jemu poświęcona jest katedra papieży - bazylika Zbawiciela na Lateranie, "matka wszystkich kościołów".

W IKONOGRAFII św. Jan przedstawiany jest jako stary Apostoł, czasami jako młodzieniec w tunice i płaszczu, rzadko jako rybak. Najczęściej występuje w scenach będących ilustracjami tekstów Pisma św: Jan jest jedną z centralnych postaci podczas Ostatniej Wieczerzy, Jan pod krzyżem obok Maryi, Jan podczas Zaśnięcia NMP Jan na Patmos, Jan i jego wizje apokaliptyczne. Bywa przedstawiany w scenie męczeństwa - zanurzony w kotle z wrzącą oliwą.
Jego atrybutami są: diakon Prochor, któremu dyktuje tekst, gołębica, kielich z Hostią, kielich z wężem, kocioł z oliwą, księga, orzeł w locie, na księdze lub u jego stóp, siedem apokaliptycznych plag, zwój.

Św. Jan Apostoł, Ewangelista
Strona główna